„Za życiem”

Drodzy rodzice!

W związku z decyzją Rządu w sprawie zamknięcia placówek oświatowych i innych instytucji w celu zminimalizowania możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa, nasz Ośrodek realizujący Program „Za życiem” z uwagi na bezpieczeństwo Uczestników Programu i osób prowadzących zajęcia, informuje, że realizacja Programu zostaje zawieszona do odwołania.

Czas panowania koronawirusa to trudny okres dla nas wszystkich: dzieci, dorosłych i seniorów. Niełatwo jest pogodzić się nam z izolacją i przymusową rezygnacją z dotychczasowego trybu życia.

Nuda często powoduje to, że dzieci szukają łatwych rozwiązań. W pierwszej kolejności sięgają po rozrywki związane z telewizorem czy Internetem. Dlatego tak ważne jest, by w najbliższych dniach zaproponować dziecku atrakcyjne i kreatywne formy spędzania czasu.

Zacznijmy od wyłączenia telewizora i odłożenia naszych smartfonów czy tabletów.

Bądźmy dla swojego dziecka. Wspólna zabawa z rodzicami to coś, co dzieci uwielbiają. Nic w tym dziwnego, bo przynoszą one nie tylko mnóstwo radości, ale i korzyści. Sprawiają, że dziecko czuje się słuchane, ważne i doceniane

Nie powinniśmy odsuwać dzieci od domowych obowiązków. Z naszego punktu widzenia mogą one wydawać się nudne, ale są znakomitym sposobem na naukę zarówno praktycznych umiejętności, ale i odpowiedzialności.

Warto dać dzieciom możliwość wyboru, by sięgały po to, co je interesuje.

Dobrym pomysłem jest też wspólne ustalenie z dzieckiem domowego harmonogramu dnia, który uporządkuje nam czas i wpłynie na prawidłowy rozwój dziecka jest stałość w jego otoczeniu. Niezmienny rytm funkcjonowania daje dziecku poczucie przewidywalności, a co z tym się wiąże – poczucie bezpieczeństwa.

W tym kontekście istotny jest powtarzalny plan dnia zawierający stałe pory wstawania, posiłków, nauki i spontanicznej zabawy. Aktywności ruchowe są ściśle powiązane z efektywnością rozwoju czynności poznawczych, dlatego też nie należy o nich zapominać. Wspomniany wyżej stały rytm funkcjonowania w ciągu dnia jest kwestią kluczową podczas organizacji nauki dziecka w domu. Oto kilka praktycznych wskazówek jak go zapewnić:

 • Codziennie ta sama poranna godzina wstawania;
 • Dobrze zaplanowany razem z dzieckiem plan dnia dotyczący nauki, posiłków oraz odpoczynku;
 • Stałe miejsce pracy – najlepiej stolik i krzesło dostosowane do wzrostu dziecka, odpowiednie oświetlenie, ograniczenie rozpraszających bodźców wzrokowych i słuchowych;
 • Wplatanie aktywności ruchowych pomiędzy aktywności stolikowe.
 • Pozwolenie na przerwy relaksacyjne (np. odpoczynek podczas czytania przez rodzica ulubionej bajki);
 • Stosowanie wzmocnień pozytywnych – pochwał słownych, nagród w formie ulubionych zabaw;
 • Miła atmosfera, pozbawiona pośpiechu, nerwowości – frustracja wywołana zaistniałą sytuacją w niczym nie pomoże, a jedynie przyczyni się do nasilenia negatywnych emocji i pogorszenia relacji rodzinnych.

 

Zachęcamy Państwa do polubienia oraz śledzenia naszej strony Facebook, gdzie polecamy warte uwagi materiały: artykuły, filmy, książki, inspiracje do wykonania pomocy edukacyjnych i zabaw domowych.

Link do strony Facebook:

https://www.facebook.com/SOSWSWIDNIK/?eid=ARAaEkfCz4tWkOlhgx4D3fZj5yDta_s_7UO-PBEseLm3H0Uw2Iw9phjnTLRRFnqcfwjtpXSpWcJhZ3kc

Oraz Uczniowie SOSW Świdnik:

https://www.facebook.com/groups/202340137711443/videos/

Wszystkie nurtujące Państwa pytania związane z zaistniałą sytuacją można zadać naszemu psychologowi drogą mailową pod adresem:

email anna.szymań[email protected]

lub email [email protected]

telefon do szkoły 534 288 466

O rozpoczęciu zajęć będziemy Państwa informować na bieżąco.

Wszystkim Dzieciom i Rodzicom życzymy dużo zdrowia

Pozdrawiamy ciepło

Dyrektor SOSW w Świdniku oraz Terapeuci Programu Za życiem

Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw:

Co wydaje dźwięki- ćwiczenia
ZA ŻYCIEM
Zabawy stymulujące zmysł wzroku
Zabawy stymulujące zmysł dotyku

KATALOG ZABAW WSPOMAGAJACYCH ROZWÓJ PSYCHORUCHOWY MAŁEGO DZIECKA CZ.1

Wielkanoc
Wielkanocna sekwencja DOCX
połącz taki same
obrazek z części
wielkanocne pary
memo pisanki
pieczątki-koszyczek
Wielkanocne prace plastyczne
praca plastyczna-kura z dłoni
Zabawy pisankami z masy solnej
pieczątki z ziemniaka
Zabawy z piosenką Drę gazetę
Rymowanka-pokazywanka-Kółko małe
zabawy przy piosence Drę gazetę
katalog zabaw WWR cz.2
pisanki puzzle paski
szablony do wypełniania
zrób świateczny obrazek z podanych elementów
obrazek wiosenny puzle
domino wiosenne

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku na podstawie zarządzenia Starosty Powiatu Świdnickiego – został wskazany jako wiodący ośrodek koordynacyjno- rehabilitacyjno-opiekuńczy na terenie Powiatu Świdnickiego realizujący program „Za życiem”

Ośrodek koordynacyjno- rehabilitacyjno- opiekuńczy:

 • udziela rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej ich dziecka oraz jego problemów rozwojowych a także możliwych form interdyscyplinarnej pomocy,
 • organizuje wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, mające na celu pobudzanie psychoruchowe i społeczne rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnoprawności do podjęcia nauki w szkole ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia,

Podjęcie działań stymulujących dziecko we wczesnym etapie jego rozwoju ma bezpośredni wpływ na osiągnięcie większej niezależności, samodzielności i lepszej jakości życia w okresie dorosłości.

Celem oddziaływań jest jak najwcześniejsze wykrycie i zlikwidowanie bądź korygowanie zaobserwowanych u dziecka nieprawidłowości w rozwoju oraz odpowiednie dobranie ćwiczeń do jego indywidualnych potrzeb; zapobieganie nieprawidłowościom rozwojowym, które można określić w trakcie diagnozy funkcjonowania dziecka, i warunków, w jakich się ono rozwija; ustalenie wieloprofilowego programu usprawniania dziecka z wielorakimi zaburzeniami; wczesna– kompleksowa profilaktyka niepełnosprawności, przygotowanie i pomoc rodzinom w rehabilitowaniu dziecka w domu oraz świadomym, prawidłowym pielęgnowaniu dziecka.

Maksymalny tygodniowy wymiar zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, które ośrodek może zorganizować dla dzieci objętych programem „Za życiem” wynosi 5 godzin tygodniowo.

W miesiącu grudniu 2017 roku do projektu zrekrutowano już 41 dzieci, przeprowadzono 110 godzin zajęć specjalistycznych, tj.:

 • zajęcia logopedyczne- 17 godz.
 • zajęcia z pedagogiem- 37 godz.
 • zajęcia z psychologiem- 27 godz.
 • zajęcia z zakresu integracji sensorycznej- 24 godz.
 • rehabilitacja- 3 godz.

Projekt będzie realizowany w latach 2017-2021.

Zajęcia są bezpłatne. Informacje pod numerem telefonu: 81 468 89 45 lub na stronie Ośrodka:  www.sosw.eu

Fotogalerie z realizacji programu:
– dogoterapia
– logopedia
– sensoplastyka
– SI
– terapia pedagogiczna
– terapia psychologiczna
– terapia ręki
– usprawnienia ruchowe
– wykłady

 

KONFERENCJA

KRONIKA ROZBUDOWY

Zapraszamy do śledzenia postępów prac związanych z  rozbudową SOSW w Świdniku.

Hymn szkolny SOSW


Tekst hymnu napisała p. Krystyna Chojecka. Muzykę skomponował p. Dariusz Tokarzewski.

Dziennik UONET++

 

ePUAP

Skrzynka ePUAP - SOSW Świdnik
Adres skrzynki podawczej:

/SOSWSwidnik/SkrytkaESP

Szkoła pamięta

Szkoła pamięta

Nagroda dla SOSW

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku na podstawie zarządzenia Starosty Powiatu Świdnickiego – został wskazany jako wiodący ośrodek koordynacyjno- rehabilitacyjno-opiekuńczy na terenie powiatu świdnickiego realizujący program „Za życiem”

Stowarzyszenie powstało z inicjatywy osób zaangażowanych wspomaganiem rozwoju osób niepełnosprawnych i ich otoczenia. Stowarzyszenie poprzez swoją działalność wspiera osoby niepełnosprawne, aby zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami mogły jak najpełniej rozwijać własny potencjał osobowy i otwierać się na otaczającą ich rzeczywistość. więcej

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook