Drodzy rodzice!
W związku z decyzją Rządu w sprawie zamknięcia placówek oświatowych i innych instytucji w celu zminimalizowania możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa, nasz Ośrodek realizujący Program „Za życiem” z uwagi na bezpieczeństwo Uczestników Programu i osób prowadzących zajęcia, informuje, że realizacja Programu zostaje zawieszona do odwołania.
Czas panowania koronawirusa to trudny okres dla nas wszystkich: dzieci, dorosłych i seniorów. Niełatwo jest pogodzić się nam z izolacją i przymusową rezygnacją z dotychczasowego trybu życia.
Nuda często powoduje to, że dzieci szukają łatwych rozwiązań. W pierwszej kolejności sięgają po rozrywki związane z telewizorem czy Internetem. Dlatego tak ważne jest, by w najbliższych dniach zaproponować dziecku atrakcyjne i kreatywne formy spędzania czasu.
- Zacznijmy od wyłączenia telewizora i odłożenia naszych smartfonów czy tabletów.
- Bądźmy dla swojego dziecka. Wspólna zabawa z rodzicami to coś, co dzieci uwielbiają. Nic w tym dziwnego, bo przynoszą one nie tylko mnóstwo radości, ale i korzyści. Sprawiają, że dziecko czuje się słuchane, ważne i doceniane
- Nie powinniśmy odsuwać dzieci od domowych obowiązków. Z naszego punktu widzenia mogą one wydawać się nudne, ale są znakomitym sposobem na naukę zarówno praktycznych umiejętności, ale i odpowiedzialności.
- Warto dać dzieciom możliwość wyboru, by sięgały po to, co je interesuje.
- Dobrym pomysłem jest też wspólne ustalenie z dzieckiem domowego harmonogramu dnia, który uporządkuje nam czas i wpłynie na prawidłowy rozwój dziecka jest stałość w jego otoczeniu. Niezmienny rytm funkcjonowania daje dziecku poczucie przewidywalności, a co z tym się wiąże – poczucie bezpieczeństwa.
W tym kontekście istotny jest powtarzalny plan dnia zawierający stałe pory wstawania, posiłków, nauki i spontanicznej zabawy. Aktywności ruchowe są ściśle powiązane z efektywnością rozwoju czynności poznawczych, dlatego też nie należy o nich zapominać. Wspomniany wyżej stały rytm funkcjonowania w ciągu dnia jest kwestią kluczową podczas organizacji nauki dziecka w domu. Oto kilka praktycznych wskazówek jak go zapewnić:
- Codziennie ta sama poranna godzina wstawania;
- Dobrze zaplanowany razem z dzieckiem plan dnia dotyczący nauki, posiłków oraz odpoczynku;
- Stałe miejsce pracy – najlepiej stolik i krzesło dostosowane do wzrostu dziecka, odpowiednie oświetlenie, ograniczenie rozpraszających bodźców wzrokowych i słuchowych;
- Wplatanie aktywności ruchowych pomiędzy aktywności stolikowe.
- Pozwolenie na przerwy relaksacyjne (np. odpoczynek podczas czytania przez rodzica ulubionej bajki);
- Stosowanie wzmocnień pozytywnych – pochwał słownych, nagród w formie ulubionych zabaw;
- Miła atmosfera, pozbawiona pośpiechu, nerwowości – frustracja wywołana zaistniałą sytuacją w niczym nie pomoże, a jedynie przyczyni się do nasilenia negatywnych emocji i pogorszenia relacji rodzinnych.
Zachęcamy Państwa do polubienia oraz śledzenia naszej strony Facebook, gdzie polecamy warte uwagi materiały: artykuły, filmy, książki, inspiracje do wykonania pomocy edukacyjnych i zabaw domowych.
Link do strony Facebook:
Oraz Uczniowie SOSW Świdnik: grupa na Facebook
Wszystkie nurtujące Państwa pytania związane z zaistniałą sytuacją można zadać naszemu psychologowi drogą mailową pod adresem:
lub e-mail
telefon do szkoły: +48 534 288 466
O rozpoczęciu zajęć będziemy Państwa informować na bieżąco.
Wszystkim Dzieciom i Rodzicom życzymy dużo zdrowia
Pozdrawiamy ciepło
Dyrektor SOSW w Świdniku oraz Terapeuci Programu Za życiem