Nowe wyzwanie i szansa na rozwój

Już za kilkanaście miesięcy teren Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Henryka Sienkiewicza zmieni się w wielki plac budowy. Wszystko za sprawą projektu powiększenia placówki, między innymi o nową salę gimnastyczną i pomieszczenia dla najmłodszych uczniów.

Działania by rozbudować ośrodek, podjęto już kilka lat temu, starając się o środki z programu „Polska-Białoruś-Ukraina”. Niestety, SOSW nie otrzymał wówczas dotacji. W tym roku aplikuje o dofinansowanie z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Sportu. Część kosztów, które szacuje się na ok. 2 mln zł, pokryje również Starostwo Powiatowe w Świdniku, organ prowadzący placówki.
– Ośrodek jest niezwykle ważną i podejmującą coraz to nowe wyzwania instytucją. Od kilku lat pełni nie tylko funkcję szkolno-wychowawczą, ale także koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczą programu „Za życiem”. Wspiera rodziców dzieci niepełnosprawnych, już od momentu ich przyjścia na świat. Niestety, warunki lokalowe ma bardzo skromne. Mieści się w budynku żłobka z lat 50., który był dotychczas modernizowany metodami gospodarczymi. Uznaliśmy więc, że należy podjąć odpowiednie działania, by mógł w pełni realizować swoje zadania. Cieszymy się, że wkrótce to nastąpi. Budynek zyska nową część, a podopieczni i kadra komfortowe warunki pracy – mówi Radosław Brzózka z Zarządu Powiatu.
R. Brzózka wyjaśnia również, że prognozowana kwota środków zewnętrznych wynosi 50% kosztów przedsięwzięcia. Pozostała część to wkład własny Starostwa, ale do inwestycji dołoży również Gmina Miejska Świdnik.
– Jesteśmy jak najbardziej zainteresowani rozbudową ośrodka, chociażby ze względu na to, że powstanie tam żłobek dla dzieci o specjalnych potrzebach, którego w Świdniku brakuje – wyjaśnia Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Czekamy na informacje finansowe ze Starostwa, na pewno będziemy partycypować w kosztach. Jako partnerzy miejsko-powiatowi mielibyśmy też większe możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację tej inwestycji.

Wielkie plany
Na czym będzie polegała rozbudowa placówki, do której obecnie uczęszcza 126 uczniów?
– Poprzednie plany dotyczyły powiększenia budynku od strony północnej, teraz jednak zdecydowaliśmy, że zrobimy to od południowej. Powstaną: niewielka sala gimnastyczna wraz z zapleczem sanitarno-magazynowym, pomieszczenia socjalne dla kadry, a także sale dla młodszych dzieci. Chcemy zlokalizować w nich żłobek specjalny, przedszkole i klasy I-III oraz gabinet wczesnego wspomagania. Będą miały oddzielne wejście – wymienia Elżbieta Krupa, dyrektor SOSW, i dodaje: – Planujemy też nowe miejsca parkingowe i pomieszczenia na wózki. Obecną salę gimnastyczną wykorzystywalibyśmy do ćwiczeń integracji sensorycznej. Teraz wynajmujemy pomieszczenie, co wiąże się z kosztami i z niedogodnościami dla naszych podopiecznych.
Aby uczniowie czuli się komfortowo, nowe sale do nauki i terapii będą większe i wygodniejsze niż w starym budynku. Nie będzie też pomieszczeń przechodnich.
– Obecne warunki lokalowe nie do końca spełniają potrzeby osób niepełnosprawnych. Rozbudowa ośrodka to dla nas duże wyzwanie, ale też szansa na rozwój i krok w przyszłość dla dzieci – podkreśla pani dyrektor.
Marzeniem władz i kadry ośrodka jest by inwestycja zakończyła się w 2022 roku. Prace projektowe trwają, za kilka dni będzie gotowa wizualizacja nowych pomieszczeń. Do końca października powinno być też wydane pozwolenie na budowę, co pozwoli na składanie wniosków o dofinansowanie.

Remont stołówki i winda
Rozbudowa to nie jedyne plany dotyczące ośrodka. Elżbieta Krupa wyjaśnia, że został już złożony wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej o dofinansowanie remontu szkolnej stołówki i zaplecza kuchennego. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony, prace będzie można wykonać jeszcze w tym roku. Placówka i Starostwo Powiatowe będą się również starać o udział w programie „Dostępność Plus”, dzięki któremu budynki użyteczności publicznej, między innymi szkoły, mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Jeżeli się uda, poszerzymy korytarze i ciągi komunikacyjne, a po stronie północnej dobudujemy windę – mówi E. Krupa. – Przydałaby się bardzo, bo na pierwszym piętrze zlokalizowana jest sala komputerowa i dzieci na wózkach nie mogą z niej korzystać. Mamy wprawdzie mobilną pracownię internetową, którą wygraliśmy w ubiegłym roku w konkursie #OSEWyzwanie”, niemniej jednak dostępność do pomieszczeń na piętrach jest ważna.

Za życiem
W SOSW od kilku lat realizowany jest rządowy program „Za życiem”, którego głównym celem jest organizacja wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, czyli pobudzania psychoruchowego i społecznego od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do lat 3. W tym roku korzysta z niego 56 uczestników. Ze względu na pandemię, początkowo zajęcia odbywały się zdalnie. Od 15 maja ruszyły spotkania stacjonarne dla dzieci, których rodzice wyrazili taką chęć.
– Prowadzimy terapie logopedyczne, psychologiczne. Nowością jest współpraca ze szkółką jeździecką Bonanza. Dzieci jeżdżą tam na terapię, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem – dodaje szefowa ośrodka.
aw

Źródlo: Głos Świdnika

Previous Article
Next Article

Konferencja SCWEW

KRONIKA ROZBUDOWY

Zapraszamy do śledzenia postępów prac związanych z  rozbudową SOSW w Świdniku.

Dziennik UONET++

 

ePUAP

Skrzynka ePUAP - SOSW Świdnik
Adres skrzynki podawczej:

/SOSWSwidnik/SkrytkaESP

Szkoła pamięta

Szkoła pamięta
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook