DZIEŃ ZIEMI 2020

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest- ”Działanie na rzecz klimatu” Dzień Ziemi 2020  musi stać się historycznym momentem w którym obywatele całego świata stawią czoła klimatycznemu kryzysowi i wspólnie zaczną działać na rzecz poprawy klimatu.

Z racji pandemii koronawirusa wszystkie wydarzenia związane z obchodami Dnia Ziemi muszą przenieść się do świata online, ale cel pozostaje ten sam. Każdy z nas może podjąć działania na rzecz klimatu.

Oto kilkanaście podstawowych kroków, które możemy podjąć już teraz, czyli co dobrego możesz zrobić dla planety Ziemia:

  1. Dzień bez samochodu- chociaż raz w tygodniu zostaw auto w garażu , przesiądź się na rower lub idź pieszo.
    2. Segreguj śmieci.
    3. Na zakupach staraj się wybierać produkty w opakowaniu papierowym, szklanym , puszce.
    4.Idź na zakupy z własną torbą wielokrotnego użytku.

Czy wiesz, że Polacy dziennie zużywają 10 milionów plastikowych reklamówek. Każda rozkłada się  400 lat a korzystamy z nich krótko.

5.Kupuj świadomie ubrania, korzystaj z ubrań już wyprodukowanych , z tzw. drugiej szafy-sklepy z używaną odzieżą, internetowe wyprzedaże, wymieniaj się ze znajomymi, rodziną. Jeśli kupujesz coś nowego ,wybieraj ubrania marek które szyją w Polsce.

6.Naprawiaj ubrania, obuwie zamiast wyrzucać.

Czy wiesz, że przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety!

7.Zastąp chemiczne środki czyszczące stosowane w domu własnoręcznie przygotowanymi. Wystarczy ocet, soda, cytryna. Mnóstwo prostych przepisów znajdziesz w internecie.

8.Nie marnuj i nie wyrzucaj żywności.

Na zakupy idź z gotową listą. Planuj jadłospis na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek, które zostały w lodówce ( jest wiele przepisów).

9.Kupuj produkty od okolicznych dostawców, jedz sezonowo.

10.Ogranicz spożycie mięsa.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą 2 razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy.

11.Pij wodę z kranu. Pamiętaj , w cenie 1 butelki wody w butelce masz z kranu 360 l wody.

12.Szukaj wielorazowych zamienników. Nie korzystaj z jednorazowych kubków, sztućców, talerzy, plastikowych butelek.

13.Kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

Proponuję Wam też filmik edukacyjny „W kontakcie z naturą”, który w atrakcyjny sposób nauczy Was właściwych zachowań na rzecz przyrody: https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ I dla chwili relaksu filmik-”Piękno polskiej przyrody”: https://www.youtube.com/watch?v=972dDFoeJXo

Pozdrawiam Was wszystkich. Do miłego zobaczenia! Elżbieta Harmasz

 

Previous Article
Next Article

Dziennik UONET++

Szkoła pamięta

Szkoła pamięta

Bezpieczne Wakacje 2020

Kochani, zakończenie roku szkolnego 2019/20 zbliża się wielkimi krokami a co za tym idzie lada moment zaczynacie wakacje. Prosimy Was o aktywny, bezpieczny odpoczynek w tym czasie, ponieważ wiemy, że ten rok był dla Was wyjątkowo trudny. Poniżej wstawiamy prezentację, w której zawarłyśmy kilka wskazówek, jak bezpiecznie spędzić ten czas. Prosimy Was o zapoznanie się z nią.

Link do prezentacji: Bezpieczne Wakacje.pptx  

Nagroda dla SOSW

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku na podstawie zarządzenia Starosty Powiatu Świdnickiego – został wskazany jako wiodący ośrodek koordynacyjno- rehabilitacyjno-opiekuńczy na terenie powiatu świdnickiego realizujący program „Za życiem”

Stowarzyszenie powstało z inicjatywy osób zaangażowanych wspomaganiem rozwoju osób niepełnosprawnych i ich otoczenia. Stowarzyszenie poprzez swoją działalność wspiera osoby niepełnosprawne, aby zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami mogły jak najpełniej rozwijać własny potencjał osobowy i otwierać się na otaczającą ich rzeczywistość. więcej

 

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku

Z inicjatywy rodziców zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, pracowników Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz Kuratorium Oświaty i Wychowania dnia 01.09.1991r. utworzona została Szkoła Podstawowa Specjalna nr 6 w Świdniku. Uczęszczało do niej 55 uczniów z miasta Świdnika i okolic, a kadrę stanowiło 15 nauczycieli. Dnia 1 września 1994 utworzony został internat i szkoła przekształciła się w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Obecnie w ramach ośrodka funkcjonują: 8-letnia Szkoła Podstawowa, Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Przedszkole Specjalne, Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka i Rodziny, Zespoły Rewalidacyjno-Wychowawcze oraz Internat.

Głównym zadaniem Ośrodka jest przygotowanie wychowanków ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi do samodzielnego udziału w życiu społecznym na miarę ich możliwości, w integracji ze środowiskiem. W naszym Ośrodku pracują wysoko wykwalifikowani specjaliści, wszyscy nauczyciele posiadają pełne kwalifikacje z zakresu oligofrenopedagogiki oraz nauczanych przedmiotów, a także wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji uczniów autystycznych.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook