Świdnik na niebiesko

2 kwietnia to wyjątkowa data w kalendarzu. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a przez nasze miasto przechodzi błękitny korowód pod hasłem „Idź – maszeruj dla autyzmu”. Choć w tym roku epidemia koronawirusa spowodowała, że zdecydowana większość z nas została w domach, a marsz został przełożony, grono pedagogiczne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nie zapomina o swoich wychowankach.

– To dla nas wszystkich trudna sytuacja. Szkoła jest zamknięta, a nasze działania przeniosły się do sieci. Staramy się wspierać uczniów na odległość. Wysyłamy im materiały, jesteśmy w stałym kontakcie z nimi i ich rodzicami. Nauczyciele, jeśli jest taka możliwość, łączą się z nimi przez Skype’a albo Messengera, bo dla dzieci ważne jest, by widzieć tę drugą osobę. Wiemy, że wszystkie są zdrowe i bezpieczne, co bardzo nas cieszy – mówi Elżbieta Krupa, dyrektor SOSW w Świdniku.

Pracownicy SOSW zadbali, by każdy z nas mógł wrócić wspomnieniami do poprzednich edycji błękitnego marszu. Na profilu szkoły na Facebooku zamieszczono galerię zdjęć z wydarzenia.

– Aby pokazać, że nasi nauczyciele pamiętają o dzisiejszym dniu, ubiorą się na niebiesko, zrobią zdjęcia i podzielą się nimi na profilu – dodaje E. Krupa.

Marsz integracji jesienią

Choć tegoroczne obchody nie odbędą się w terminie, dyrekcja SOSW zapewnia, że o nich nie zapomni. Marsz, warsztaty, pokazy i spotkania planowane są jesienią.

– Jak co roku przejdziemy ulicami miasta, by integrować świdniczan i wspólnie przeżyć ten wyjątkowy czas. Urząd Miasta przekazał na te działania 3 tys. zł, za co serdecznie dziękujemy – wyjaśnia dyrektor SOSW.

Świdniczanie już teraz mogą okazać solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem. Chętni mogą dzielić się pomysłami na ćwiczenia na profilu ośrodka na FB.

Źródło: Swidnik.pl

Previous Article
Next Article

Konferencja SOSW 2020

Dziennik UONET++

ePUAP

Skrzynka ePUAP - SOSW Świdnik

Szkoła pamięta

Szkoła pamięta

Nagroda dla SOSW

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku na podstawie zarządzenia Starosty Powiatu Świdnickiego – został wskazany jako wiodący ośrodek koordynacyjno- rehabilitacyjno-opiekuńczy na terenie powiatu świdnickiego realizujący program „Za życiem”

Stowarzyszenie powstało z inicjatywy osób zaangażowanych wspomaganiem rozwoju osób niepełnosprawnych i ich otoczenia. Stowarzyszenie poprzez swoją działalność wspiera osoby niepełnosprawne, aby zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami mogły jak najpełniej rozwijać własny potencjał osobowy i otwierać się na otaczającą ich rzeczywistość. więcej

 

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku

Z inicjatywy rodziców zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, pracowników Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz Kuratorium Oświaty i Wychowania dnia 01.09.1991r. utworzona została Szkoła Podstawowa Specjalna nr 6 w Świdniku. Uczęszczało do niej 55 uczniów z miasta Świdnika i okolic, a kadrę stanowiło 15 nauczycieli. Dnia 1 września 1994 utworzony został internat i szkoła przekształciła się w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Obecnie w ramach ośrodka funkcjonują: 8-letnia Szkoła Podstawowa, Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Przedszkole Specjalne, Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka i Rodziny, Zespoły Rewalidacyjno-Wychowawcze oraz Internat.

Głównym zadaniem Ośrodka jest przygotowanie wychowanków ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi do samodzielnego udziału w życiu społecznym na miarę ich możliwości, w integracji ze środowiskiem. W naszym Ośrodku pracują wysoko wykwalifikowani specjaliści, wszyscy nauczyciele posiadają pełne kwalifikacje z zakresu oligofrenopedagogiki oraz nauczanych przedmiotów, a także wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji uczniów autystycznych.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook